
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.01 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 5 % |
| Height | 1.4 mm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 GΩ |
| Voltage | 10 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
Stock: 74822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.03941 | $0.39410 |
| 50 | $0.03685 | $1.84250 |
| 100 | $0.03445 | $3.44500 |
| 500 | $0.02565 | $12.82500 |
| 1000 | $0.02317 | $23.17000 |
| 3000 | $0.01941 | $58.23000 |
| 5000 | $0.01505 | $75.25000 |
